Darovat radost přináší štěstí?

Kde štěstí hledat? Kam mu jít vstříc? Dá se i koupit? Nebo skutečně přináší štěstí darovaná radost Jak ke štěstí přišel náš muž:

„Co jen bych za to dal, kdybych uměl vyrobit zlato a nemusel už nikdy hladovět a trpět zimou“, povzdechl si chudý muž na pokraji zoufalství. Snil o tom každý den už dlouhou dobu, až jednou se objevil u jeho dveří cizinec s Knihou Vědění. „Tam se dočteš vše, co potřebuješ, abys byl šťastný“, pravil, podal mu jí a odešel.

„Byl to sen, nebo skutečnost?“ divil se muž, když se ráno probudil. Ale když uviděl vedle sebe prastarou knihu a na ní zlaté mince, začetl se do prvních stránek. A doopravdy, byl tam postup, jak vyrobit zlato. „Jsem zachráněn“, zajásal a hned se pustil do výroby opojných zlatých plíšků.

Uběhlo mnoho dnů a náš muž se stal nejbohatším ve vesnici. Šťastným se ale pořád necítil. Otevřel proto opět Knihu Vědění v naději, že se dozví, jak vyrábět zlato ve velkém, aby se stal nejbohatším v celém širém kraji.

Jaké však bylo jeho překvapení, když se místo toho dočetl, jaké zlo již zlato, co svět světem stojí, napáchalo.  Kolik lidí kvůli tomu trpělo a trpí. Ještě hodně nocí probděl čtením těchto smutných zpráv. Až v závěru moudré knihy našel řešení, jak proměnit zlato a bohatství ve štěstí. Hned to i uskutečnil. Postavil školu pro všechny chudé děti, ve které i sám vyučoval.

A jejich šťastné úsměvy udělaly šťastným i jeho.

Děkuji Ti, Charlesi Dickensi,  že jsem mohla volně převyprávět tento příběh, který je hodný zamyšlení nejen v době nedávno minulých svátků „obdarovávání“. Jakou jsme měli radost z dárků, které jsme dostali?  Bylo to to, co jsme si přáli? Potřebovali? Nebo nám způsobilo větší potěšení obdarovat? Co si o tom myslíte? Napište mi o tom v komentáři.

Když jsem se jednou ptala své maminky, jaký dárek by si přála, odpověděla mi: „Já mám všechno, co potřebuji, obdaruj chudé, nebo nemocné děti, dělat radost, přináší štěstí“. Poslechla jsem jí a mohu jen potvrdit, že je to hluboká moudrost.

 Všichni se navzájem ovlivňujeme. Ne tím, co říkáme, ale tím co děláme. Když najdeme harmonii ve své mysli http://divejsesrdcem.cz/cesty-k sobe/ štěstí se dostaví, i když někdy nečekaným způsobem. Štěstí se dostaví, když otevřeme svá srdce těm bezmocným mezi námi. 

 A co vy, jaký dárek, který jste dostali, nebo darovali, vám udělal největší radost? Napište mi o tom do komentářů.

Viera, vaše průvodkyně při hledání životního partnera

One thought on “Darovat radost přináší štěstí?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *